Antec FLUX SE Mid Tower Case
The Antec FLUX SE Mid Tower Case, part of the F-LUX Platform (Flow Luxury), is engineered for excellent airflow and enhanced GPU cooling performance. With a multi-directional vent design, premium wood front panel, and five pre-installed high-performance PWM fans, it delivers both style and cooling efficiency.
Key Features
Advanced Airflow with F-LUX Platform
-
Multi-Directional Vent Design
Extensive air intakes at the bottom, power supply chamber, lower sides, and top vents. -
Large-Area Mesh Front
Creates a dedicated Antec FLUX airflow channel for improved circulation and GPU cooling.
Premium Exterior Design
-
Wood and Metal Mesh Front Panel
Crafted with a combination of metal mesh and walnut wood for a high-quality texture. -
Home-Friendly Aesthetic
Seamlessly integrates into home design while maintaining performance-oriented airflow.
Optimized Chassis Layout
-
Recessed Front Panel
Designed to foster better airflow and help reduce wind noise.
Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Dimensions (D x W x H) | 484 x 239 x 502 mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Materials | Steel, Plastic, Wood |
| Motherboard Support | E-ATX (=330mm), ATX, Micro-ATX, ITX |
| CPU Cooler Max Height | = 180 mm |
| GPU Max Length | = 408 mm |
| Power Supply Max Length | = 235 mm (with HDD) |
| Expansion Slots | 7 |
Drive Bays
- 3.5" / 2.5": 2 / 2
- 2.5": 1
Fan Support
- Front: 3 x 120 mm / 3 x 140 mm
- Top: 3 x 120 mm / 2 x 140 mm
- Rear: 1 x 120 mm / 1 x 140 mm
Included Fans
- Front: 3 x 120 mm PWM fans
- PSU Shroud: 1 x 120 mm PWM reverse fan
- Rear: 1 x 140 mm PWM fan
Radiator Support
- Front: 120 / 140 / 240 / 280 / 360 / 420 mm
- Top: 120 / 140 / 240 / 280 / 360 mm
- Rear: 120 / 140 mm
I/O Panel
- Power
- Reset
- USB 3.0 x 2
- Type-C 10 Gbps x 1
- Headphone/Mic Combo Jack
Weight
- 8.8 kg
