Antec Flux M Mini Tower PC Case
The Antec Flux M Mini Tower is engineered for optimized airflow and efficient heat dissipation, combining powerful cooling performance with a clean, functional layout.
Key Features
Advanced Airflow with F-LUX Platform
- F-LUX Platform with vertical airflow design accelerates heat exhaust from bottom to top.
- -0mm clearance between GPU and bottom fans is designed to ensure optimal airflow circulation.
- Large front panel mesh enhances overall cooling performance.
Powerful Pre-Installed Cooling
- Pre-installed fans:
- 2 x 120mm ARGB PWM fans at the front
- 3 x 120mm reverse PWM fans
- 1 x 120mm ARGB PWM fan at the rear
Clean Cable Management & Power Support
- Cable management space behind the motherboard:
- Up to 59mm at the front
- Up to 49mm at the rear
- Equipped with a 13A extension cable for stable power delivery and support for high-wattage PSUs.
Premium Appearance
- 3mm tempered glass side panel to showcase your build.
- Large mesh front panel for a modern look and improved ventilation.
Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Product Name | Antec Flux M Mini Tower PC Case |
| Form Factor | Mini Tower |
| Materials | Steel + Plastic |
| Dimensions (D x W x H) | 459 x 247 x 365mm |
| Mainboard Support | Micro-ATX, ITX |
Front Access & Controls
| Control / Port | Details |
|---|---|
| Power | Yes |
| Reset | Yes |
| USB 3.0 | 1 x USB 3.0 |
| Type-C | 1 x Type-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Audio | Headphone/Mic Combo Jack |
Side Panel
| Feature | Details |
|---|---|
| Side Panel | 3mm Tempered Glass |
Drive Bays & Expansion
| Type | Quantity |
|---|---|
| 3.5" / 2.5" Drive Bays | 2 / 2 |
| Expansion Slots | 5 |
Fan Support
| Position | Supported Fans |
|---|---|
| Front | 2 x 120mm |
| Top | 3 x 120mm |
| Bottom | 3 x 120mm |
| Rear | 1 x 120mm |
Included Fans
| Position | Included Fans |
|---|---|
| Front | 2 x 120mm ARGB PWM fans |
| Bottom | 3 x 120mm PWM reverse fans |
| Rear | 1 x 120mm ARGB PWM fan |
Radiator Support
| Position | Supported Radiator Sizes |
|---|---|
| Top | 120 / 240 / 360mm |
| Rear | 120mm |
Component Clearance
| Component | Maximum Size |
|---|---|
| GPU Length | 405mm |
| CPU Cooler Height | 175mm |
| PSU Length | 160mm (Cable not included) |
Miscellaneous
| Feature | Details |
|---|---|
| Dust Filters | Top / Bottom |
| Net Weight | 6.35 Kg |
| Gross Weight | 7.41 Kg |
| Warranty | 2 Years |
