AMD Ryzen 5 5600X Desktop Processor
Upgrade your gaming PC with the AMD Ryzen 5 5600X, a powerful 6-core processor designed for high-speed performance and ready for Windows 11.
Windows 11 Ready Gaming
- Optimized for Windows 11
- 6 incredible cores for gamers who demand smooth, responsive gameplay
- Delivers high-speed gaming performance with one of the world’s best desktop processors
Advanced AMD Technologies
-
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate storage in a desktop PC with an AMD Ryzen processor. -
AMD Ryzen Master Utility
A simple and powerful overclocking utility for AMD Ryzen processors. -
AMD Ryzen VR-Ready Premium
Select Ryzen VR-Ready Premium processors are designed to deliver high-quality VR experiences.
Key Features
- AMD StoreMI Technology
- AMD Ryzen Master Utility
- AMD Ryzen VR-Ready Premium
Specifications
| Specification | Detail |
|---|---|
| CPU Type | AMD Ryzen 5 |
| CPU Model | 5600X (100-100000065BOX) |
| Core Name | Zen 3 |
| Socket | AM4 |
| CPU Size | TSMC 7nm FinFET |
| PCI Express Version | PCIe 4.0 |
| Number of Cores | 6 |
| Number of Threads | 12 |
| Clock Speed | 3.7 GHz |
| Turbo Speed | 4.6 GHz |
| Unlocked Core Multiplier | Yes |
| Processor Graphics | N/A |
| GPU Core Speed | N/A |
| L1 Cache | N/A |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
| Max TDP | 65 W |
| Heatsink | Wraith Stealth |
| Packaging | Retail |
