AMD Ryzen 5 4000 G‑Series Desktop Processor with Radeon Graphics
Game and Build with Confidence
Experience must-have Zen 2 performance designed for every gamer. This AMD Ryzen 5 4000 G‑Series desktop processor delivers powerful processing that’s easy on the wallet and tough on opponents.
Build with confidence thanks to broad motherboard support and intuitive tuning tools:
- Drop-in ready on AMD 500, 400, and select 300 series motherboards with a simple BIOS update
- Easy performance tuning with AMD Ryzen Master
- Storage acceleration with AMD StoreMI technology
AMD Ryzen Technologies
All AMD Ryzen 4000 Series processors include a full suite of AMD Ryzen technologies engineered to elevate your PC’s processing power:
- Precision Boost 2 – Automatically raises processor frequencies for supercharged performance, intelligently managing temperature and power consumption.
- Precision Boost Overdrive – Advanced boosting capability (via supported hardware and BIOS settings).
AMD Wraith Stealth Cooler Included
This processor comes with the premium, low-profile AMD Wraith Stealth cooler, featuring:
- Near-silent acoustics
- Capable thermal performance
AMD StoreMI Technology
AMD StoreMI technology provides a fast and easy way to expand and accelerate desktop storage by combining:
- The speed of an SSD
- The capacity of an HDD
AMD Ryzen Master
Use AMD Ryzen Master software with your AMD Ryzen desktop processor to:
- Easily personalize and tweak performance
- Take advantage of unlocked overclocking controls
Specifications
General
| Specification | Detail |
|---|---|
| Platform | Desktop |
| Product Family | AMD Ryzen Processors |
| Product Line | AMD Ryzen 5 4000 G‑Series Desktop Processors with Radeon Graphics |
| Former Codename | "Renoir" |
| Architecture | "Zen 2" |
| Launch Date | 7/21/2020 |
CPU
| Specification | Detail |
|---|---|
| # of CPU Cores | 6 |
| Multithreading (SMT) | Yes |
| # of Threads | 12 |
| Max. Boost Clock | Up to 4.2 GHz |
| Base Clock | 3.7 GHz |
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
| Default TDP | 65 W |
| AMD Configurable TDP (cTDP) | 45–65 W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 7 nm FinFET |
| Package Die Count | 1 |
| Unlocked for Overclocking | Yes |
| Max. Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
Platform & Socket
| Specification | Detail |
|---|---|
| CPU Socket | AM4 |
Supported Chipsets
| Chipsets |
|---|
| X570 |
| X470 |
| X370 |
| B550 |
| B450 |
| B350 |
| A520 |
| A320 |
CPU Boost Technology
| Specification | Detail |
|---|---|
| CPU Boost Technology | Precision Boost 2 |
Instruction Set & Extensions
| Specification | Detail |
|---|---|
| Instruction Set | x86-64 |
| Supported Extensions | AES, AMD-V, AVX, AVX2, FMA3, MMX(+), SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64 |
Operating System Support
| Supported OS |
|---|
| Windows 11 – 64-Bit Edition |
| Windows 10 – 64-Bit Edition |
| RHEL x86 64-Bit |
| Ubuntu x86 64-Bit |
Connectivity & I/O
| Specification | Detail |
|---|---|
| USB Type-C Support | Yes |
| Native USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Ports | 4 |
| Native USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Ports | 0 |
| Native USB 2.0 (480 Mbps) Ports | 0 |
| Native SATA Ports | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
PCI Express & Storage
| Specification | Detail |
|---|---|
| PCI Express Version | PCIe® 3.0 |
| Native PCIe Lanes (Total/Usable) | 24 / 20 |
| NVMe Support | Boot, RAID0, RAID1, RAID10 |
Memory
| Specification | Detail |
|---|---|
| System Memory Type | DDR4 |
| Memory Channels | 2 |
| Max. Memory | 128 GB |
| System Memory Subtype | UDIMM |
| System Memory Specification | Up to 3200 MHz |
| ECC Support | No |
Max Memory Speed:
- 2x1R – DDR4-3200
- 2x2R – DDR4-3200
- 4x1R – DDR4-2933
- 4x2R – DDR4-2667
Integrated Graphics
| Specification | Detail |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| Graphics Model | Radeon Graphics |
| Graphics Core Count | 7 |
| Graphics Frequency | 1900 MHz |
