AMD Ryzen 5 4000 Series Desktop Processor – Zen 2 Power for Confident Gaming
Game with confidence and tackle everyday computing with must-have Zen 2 performance. This AMD Ryzen 5 desktop processor delivers mainstream power that’s easy on the wallet and tough on opponents, making it an ideal choice for gamers and PC builders alike.
Build With Confidence
This processor is designed for straightforward, flexible system builds:
- Drop-in ready on AMD 500, 400, and select 300 series motherboards with a simple BIOS update
- Easily tweak and tune using AMD Ryzen Master
- Accelerate storage and responsiveness with AMD StoreMI technology
AMD Ryzen Technologies
All AMD Ryzen 4000 Series processors include a full suite of AMD Ryzen technologies engineered to elevate your PC’s processing power:
- Precision Boost 2 – Automatically raises processor frequencies for supercharged performance, while intelligently monitoring temperature and power consumption.
- Precision Boost Overdrive – Unlocks additional performance potential when paired with supported hardware.
AMD Wraith Stealth Cooler Included
AMD includes the premium, low-profile Wraith Stealth cooler:
- Near-silent acoustics
- Capable thermal performance
Everything you need to get up and running is in the box.
Performance & Personalization
- Precision Boost 2 optimizes clock speeds dynamically for high-quality results across demanding tasks.
- AMD StoreMI combines the speed of an SSD with the capacity of an HDD to expand and accelerate desktop storage.
- AMD Ryzen Master allows you to personalize performance and fine-tune your AMD Ryzen desktop processor.
Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Platform | Desktop |
| Market Segment | Mainstream Desktop |
| Product Family | AMD Ryzen Processors |
| Product Line | AMD Ryzen 5 Desktop Processors |
| Consumer Use | Yes |
| Former Codename | "Renoir" |
| Architecture | "Zen 2" |
| # of CPU Cores | 6 |
| Multithreading (SMT) | Yes |
| # of Threads | 12 |
| Max. Boost Clock | Up to 4.1 GHz |
| Base Clock | 3.6 GHz |
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
| Default TDP | 65 W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 7 nm FinFET |
| CPU Compute Die (CCD) Size | 180 mm² |
| Package Die Count | 1 |
| Unlocked for Overclocking | Yes |
| CPU Socket | AM4 |
| Socket Count | 1 |
Chipset & Platform Support
| Feature | Details |
|---|---|
| Supporting Chipsets | X570, X470, X370, B550, B450, B350, A520, A320 |
| CPU Boost Technology | Precision Boost 2 |
| Instruction Set | x86-64 |
| Supported Extensions | AES, AMD-V, AVX, AVX2, FMA3, MMX(+), SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64 |
| Thermal Solution (PIB) | AMD Wraith Stealth |
| Max. Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| Launch Date | 4/4/2022 |
OS & Connectivity Support
| Feature | Details |
|---|---|
| OS Support | Windows 11 64-bit, Windows 10 64-bit, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| USB Type-C Support | Yes |
| Native USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Ports | 4 |
| Native USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Ports | 0 |
| Native USB 2.0 (480 Mbps) Ports | 0 |
| Native SATA Ports | 2 |
Expansion & Storage
| Feature | Details |
|---|---|
| PCI Express Version | PCIe 3.0 |
| Native PCIe Lanes (Total/Usable) | 24 / 20 |
| NVMe Support | Boot, RAID0, RAID1, RAID10 |
Memory Support
| Feature | Details |
|---|---|
| System Memory Type | DDR4 |
| Memory Channels | 2 |
| Max. Memory | 128 GB |
| System Memory Subtype | UDIMM |
| System Memory Specification | Up to 3200 MHz |
| Max Memory Speed | 2x1R – DDR4-3200; 2x2R – DDR4-3200; 4x1R – DDR4-2933; 4x2R – DDR4-2667 |
| ECC Support | No |
Graphics
| Feature | Details |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Graphics Model | Discrete Graphics Card Required |
