AMD Ryzen 5 3400G Desktop Processor with Radeon RX Vega 11 Graphics
RYZEN powers. RADEON reigns. You prevail.
The AMD Ryzen 5 3400G is a 3rd Gen AMD Ryzen processor designed to deliver more performance with exclusive technologies built to help you win.
Key Gaming & Performance Features
AMD GameCache
Get more memory on-chip to accelerate gaming. With up to twice the cache of previous generations, AMD GameCache is designed to reduce memory latency for higher frame rates in top titles.
Precision Boost 2
Boost performance exactly when you need it. Precision Boost 2 automatically raises processor frequencies to deliver supercharged performance in demanding moments.
One-Click Overclocking with Precision Boost Overdrive
Precision Boost Overdrive works with your motherboard’s robust design to boost clock speeds higher and for longer, letting you overclock at the touch of a button.
AMD StoreMI Technology
Included with compatible AMD X570, 400 Series, or X399 motherboards, AMD StoreMI software combines the speed of your SSD with the capacity of your hard disk into a single, fast, easy-to-manage drive.
AMD Ryzen Master Utility
Unlock ultimate control over your AMD Ryzen powered system. AMD Ryzen Master Utility enables personalized overclocking and efficiency tuning.
Premium Cooling
The AMD Wraith Spire cooler is included in the retail package, providing reliable cooling for your Ryzen 5 3400G.
Specifications
| Specification | Detail |
|---|---|
| CPU Type | AMD Ryzen 5 |
| CPU Model | 3400G |
| Core Name | Zen 2 |
| Socket | AM4 |
| CPU Size | 12nm |
| Number of Cores | 4 |
| Number of Threads | 8 |
| Base Clock Speed | 3.7 GHz |
| Turbo Speed | 4.2 GHz |
| Unlocked Core Multiplier | Yes |
| Processor Graphics | Radeon RX Vega 11 Graphics |
| GPU Core Speed | 1400 MHz |
| L1 Cache | N/A |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
| Max TDP | 65 W |
| Heatsink | Wraith Spire |
| Packaging | Retail |
Sign up to be notified when this product becomes available and experience the power of 3rd Gen AMD Ryzen with integrated Radeon graphics.
