DashDrive UV128 256GB USB 3.2 Gen 1 Flash Drive
High-Speed USB 3.0 Transmission
Enjoy fast data transfers with the USB 3.0 high-speed transmission interface. The DashDrive UV128 delivers the convenience and speed of premium USB drives, while remaining accessible to budget-minded consumers.
Capless, Thumb-Activated Design
Forget about losing drive caps. The UV128 features a capless design where the USB connector is concealed within the compact body:
- USB connector slides out with a simple thumb swipe
- Reverse motion retracts the connector for storage or travel
- Fully protected connector without the need for a separate cap
Graceful, Minimalist Style
Designed for everyday use with a clean, modern look:
- Matte texture body is scratchproof and dirt-repellent
- Elegant shape with two stylish color accents
- Simple curves for a comfortable, refined appearance
Personalize and Carry with Ease
Create your own personal style on the go:
- Integrated strap hole for attaching a string
- Easily connect to a keychain or mobile phone
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read Speed | 100 MB/s |
| Form Factor | Capless |
| Device Interface | USB Type-A |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.1 Gen 1) |
| Plug and Play | Yes |
| Product Colour | Black, Blue |
| Width | 20 mm |
| Height | 9 mm |
| Depth | 60 mm |
| Weight | 10 g |
